Vaginálne zápaly – aké rozlišujeme druhy?
Výtok z pošvy postihuje ženy predovšetkým v reprodukčnom veku. Ide o najčastejší problém, s ktorým žena navštívi gynekológa. Vaginálny výtok je prejavom vaginálnej infekcie, ktorá veľmi často postihuje aj okolité rodidlá. Hovoríme o vulvovaginitíde.
Zdravie pošvového prostredia je závislé na pH pošvy. To je ovplyvnené niekoľkými faktormi. Jedným z nich je hladina pohlavných hormónov. Pri zmene pH sa však veľmi ľahko objavujú ťažkosti a choroba. Vplyv na fungovanie tohto systému má preto hladina hormónov, ďalej ochorenia ako diabetes mellitus, celkové potlačenie imunity, užívanie antibiotík alebo stav po rádioterapii.
pH je kľúčom k vaginálnemu zdraviu
Kyslé pH (v rozmedzí 3,8-4,5) zabraňuje kolonizácii a rozmnoženiu škodlivých mikroorganizmov, ktoré sa v pošve bežne vyskytujú, a tým brania rozvoju vaginálnej infekcie. Pre udržanie zdravého prostredia je dôležitý dostatočný počet fermentačných baktérií, ktoré spolu s vaginálnym epitelom štiepia glykogén na kyselinu mliečnu čiže laktát. Pri narušení tohto prostredia môžu patogénne baktérie kolonizovať sliznicu a premnožiť sa. Väčšinou sa jedná o mykotickú infekciu, ktorej častým pôvodcom je Candida albicans, ktorá sa v pošve vyskytuje za normálnych okolností bez príznakov infekcie.
Ak dochádza pri vaginálnej infekcii k vzostupu pH nad 4,4, nejedná sa väčšinou o mykotickú infekciu (mykotický zápal pošvy – kolpitída), ale o formu zmiešanú, u ktorej sa jedná aj o bakteriálnu vaginózu. Medzi častých pôvodcov patrila v minulosti Gardnerella vaginalis. Táto infekcia je náročnejší na liečbu a nemožno ju väčšinou vyriešiť samoliečbou a žena sa ocitá v rukách gynekológa, ktorý predpíše celkové antibiotiká alebo chemoterapeutiká. Po infekcii by malo dôjsť k obnoveniu vaginálnej mikroflóry, vaginálneho mikrobiómu. Tým sa zabráni rozvoju ďalšie infekcie. Opakované infekcie sa potom nazývajú recidivujúce.
Pre obnovenie vaginálnej mikroflóry slúži veľké množstvo voľnopredajných prípravkov, väčšinou vo forme kapsúl, tabliet alebo aj tampónov s obsahom probiotík, ktoré sa zavádzajú do pošvy.
Čo ak už sa objaví výtok z pošvy alebo rodidiel …
V prípade, že sú pôvodcom vulvovaginitídy hubovité organizmy, kvasinky alebo plesne, je infekcia sprevádzaná masívnym a svrbivým výtokom bielej farby s tvarohovitou konzistenciou, hovoríme o mykotickej kolpitíde. Tá býva často sprevádzaná svrbením, začervenaním a pálením pošvy a jej okolia – vulvy.
Vďaka voľnopredajným antimykotikám sa gynekológ s mykotickými infekciami už tak často nestretne. Ženy riešia vaginálne mykózy väčšinou v rámci samoliečby. Voľnopredajných prípravkov z lekárne je pre tento účel dostupných pomerne veľké množstvo v rôznych liekových formách – vaginálne krémy, roztoky, tablety alebo globule.
Žena sa častejšie ku gynekológovi dostavuje so zmiešanou formou infekcie, na ktorú už väčšinou samoliečba nestačí. Bakteriálna vaginóza sa prejavuje lepkavým sekrétom, ktorý sa prichytáva na stenách pošvy a prejavuje sa typickým rybím zápachom. Pre bakteriálnu vaginózu svedčia aj ďalšie tzv. Amselove kritériá. Tie sa diagnostikujú pri vyšetrení u ambulantného gynekológa, ktorý tiež môže urobiť ster z pošvy. V liečbe sa uplatňujú celkové antibiotiká a chemoterapeutiká, ako metronidazol alebo ekonazol (lieky na predpis).