Alergická nádcha
Označenie alergická nádcha je nadradený výraz pre všetky druhy alergickej nádchy, ktoré sú vyvolané vo vzduchu poletujúcimi alergénmi, vonku i vnútri, ďalej tiež rastlinnými peľmi, prachovými časticami. Menej často ide o alergie na plesne alebo zvieraciu srsť. Tie spôsobujú alergie väčšinou po celý rok. Častejšie je tiež známa ako senná nádcha. Ide o najčastejšiu alergiu v priemyselne vyspelých krajinách. Lenže viac než o alergii na seno, hovoríme tiež o alergii na peľové častice, rôzne trávy a byliny poletujúce vo vzduchu. Polinóza alebo sezónna alergická nádcha je postihnutie v období väčšinou od marca do augusta, pre ktoré je typický výskyt poletujúceho peľu. V peknom počasí sa môže peľ neskoro kvitnúcich rastlín vyskytovať ešte v septembri a októbri. Je aktívny a môže alergikom spôsobovať problémy.
Aké sú typické príznaky alergickej nádchy?
Medzi typické príznaky patrí kýchanie, nádcha, upchatý nos, svrbenie, pálenie nosa a očí. V prípade postihnutia očí hovoríme o alergickej rhinokonjunktivitíde. Mnoho pacientov sa pritom ešte sťažuje na nepríjemný pocit svrbenia alebo pálenia v krku a na sliznici hrtana. Alergická nádcha postihuje oblasť krku, nosa a uší, niekedy aj tvárovej dutiny. Postihnutá sliznica reaguje na alergény zvlášť citlivo. Typický je opuch s vodnatým sekrétom, ktorý zhoršuje dýchanie, čo môže vytvoriť podmienky na vznik infekcie.
Tým sa to ale nekončí. Alergény môžu migrovať do dolných dýchacích ciest, kde rovnako vyvolávajú alergickú reakciu. Alergia postupuje na priedušky, kde môže vyvolávať astmu. Alergická nádcha je teda hlavným rizikovým faktorom vzniku astmy, a to až v 80 % prípadov.
Alergény zasahujú tiež aj kožu. Pri vysokej alergénovej záťaži počas sezonnej nádchy dochádza v mnohých prípadoch k zhoršeniu kožných ochorení, ako je atopická dermatitída alebo žihľavka. Z pohľadu diagnózy a zistenia príčiny alergickej reakcie, je dôležité podrobné vyšetrenie na alergológii. Cielená liečba je zameraná nielen na zmiernenie príznakov, ale aj ako prevencia astmy.
Diagnostika alergickej nádchy
Robí ju lekár špecialista alergológ v niekoľkých krokoch. Veľa zistí už iba pri pozorovaní. Typické sú totiž príznaky už pri pohľade na pacienta. Priečna ryha na koreni nosa signalizuje tzv. „alergický pozdrav“. Vzniká opakovaným trením špičky nosa dlaňou. Na očiach očami presvitajú tmavé odtiene spôsobené rozšíreným pletencom ciev a pozoruje aj dýchanie otvorenými ústami kvôli nepriechodnosti nosa.
Je treba vylúčiť niektoré iné diagnózy, ktoré sa prejavujú podobne. Cieľom nášho prehľadu však nie je ukázať odlišnosti od iných ochorení, a preto sa zameriavame len na diagnostiku alergickej nádchy.
Diferenciálnu diagnostiku by mal robiť alergológ. Súčasťou vyšetrení je podrobná anamnéza a kožné testy, ktorých cieľom je stanoviť príčinný alergén. Pokiaľ sa už objavila reakcia tela na alergén, nachádza sa v krvi zvýšené množstvo protilátok imunoglobulínov triedy IgE. Ich hladina však nemusí úplne zodpovedať celkovému stavu pacienta a rozvoju ochorenia.
Alergológ uskutočňuje dôkladnú anamnézu, ktorá je asi najdôležitejším vyšetrením. Pýta sa na dĺžku výskytu problémov, časovú súvislosť s ročným obdobím, na výskyt alergie v rodine – u súrodencov, rodičov. Pátra po možnom výskyte alergénov v blízkosti pacienta, v domácnosti a v širšom okolí, kde sa pravidelne pohybuje. Je treba tiež myslieť na to, že prejavy alergie sa nemusia rozvíjať bezprostredne po kontakte s alergénom, ale za 6 i viac hodín po styku s ním.
Kožné testy. Väčšina z nás už ich pozná. Nazývajú sa bodové (Prickove) testy. Určujú príslušný alergén pomocou vpichov do kože, najčastejšie na predlaktí alebo tiež na chrbte. Výsledok sa odčíta asi po 15 minútach a porovnáva sa s pozitívnou a negatívnou kontrolou. Za pozitívny sa považuje vytvorenie pupienku okolo miesta vpichu vo veľkosti 3 a viac mm.
Pri diagnóze alergickej nádchy sa tiež robia laboratórne vyšetrenia, konkrétne na prítomnosť protilátok IgE (imunoglobulínov E) v krvi. Toto vyšetrenie má však nie príliš vysokú výpovednú hodnotu. U polovici alergikov sú totiž hladiny IgE v normále. Z pohľadu diagnostiky je vhodnejšie vyhodnotiť alergén špecifického IgE, ktorý sa tvorí len po kontakte so špecifickým alergénom. Toto vyšetrenie nahrádza kožné testy, a to v prípadoch, keď sa uskutočniť nemôžu. V typických prípadoch pri ochoreniach kože, v tehotenstve alebo pri užívaní liekov tzv. antihistaminík, ktoré nie je možno pred vyšetrením vysadiť. Uskutočňuje sa tiež pokiaľ sa vo výsledkoch nezhodujú kožné testy s anamnestickými údajmi.
Avšak nebýva výnimkou, že sa u pacienta nepodarí príslušný alergén vypátrať. Hovoríme potom o nealergickej, neinfekčnej, hyperreaktívnej, idiopatickej nádche, predtým nazývanej vazomotorická.