Aká by mala byť optimálna samoliečba v prípade vaginálnych zápalov?

Z pohľadu samoliečby majú výhodu voľnopredajné prípravky, ktoré kombinujú formy aplikované priamo do pošvy a krémy, ktoré sa aplikujú zvonka na vulvu a okolie. Pri liečbe je aplikácia hlboko do pošvy pre vyliečenie úplne zásadná. Lokálne krémy slúžia aj na liečbu sexuálneho partnera, ktorý aplikuje prostriedok na žaluď a predkožku. Ide o kombinované prípravky.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou je čo najširšie spektrum účinku, tzn. liečivo je schopné liečiť vulvovaginitídu rôzneho pôvodu. Požiadavku širokého spektra spĺňa účinná látka benzydamín hydrochlorid.

Ak si to zhrnieme, voľnopredajné lieky na liečbu vaginálnych infekcií obsahujú jedno z týchto dvoch liečiv: klotrimazol a benzydamín hydrochlorid.

Klotrimazol je gynekologické antimykotikum a antiseptikum. Klotrimazol zastavuje tvorbu látky ergosterolu u húb, ako sú plesne a kvasinky, čo vedie k poškodeniu membrán ich buniek. Tým sa stáva bunka viac priepustnou a postupne zahynie. Klotrimazol má široké spektrum antimykotickej aktivity proti najrôznejším hubovitým organizmom.

Benzydamín hydrochlorid je liečivo patriace medzi nesteroidné antiflogistiká. Pri lokálnej aplikácii vykazuje silný analgetický, protizápalový a antiexsudatívny účinok, zmierňuje bolesti spojené so zápalom fyzikálneho, chemického alebo mikrobiálneho pôvodu. Tiež bol preukázaný jeho antimikrobiálny účinok (grampozitívne baktérie, plesne a pod.) a lokálny anestetický účinok.

A čo ďalšie antimykotiká?

Užívanie ostatných antimykotík je viazané na lekársky predpis. Väčšinou sa užívajú, ak nebolo možné zvládnuť infekciu v rámci samoliečby. Pri a po liečbe je však potrebné dodržiavať aj určité režimové opatrenia a hygienické návyky. Prevenciou je absencia sexuálnej promiskuity, účinná liečba chorôb ako cukrovka, posilnenie imunitného systému a zváženie nežiaducich účinkov systémovo podávaných kortikosteroidov.

Pošlite tip na tento článok svojim blízkym