Ako vybrať prípravok na žily?

Na Slovensku trpí na chronickú žilovú nedostatočnosť v rôznom štádiu (opuchnuté a ťažké nohy, kŕčové žily, vredy predkolenia a pod.) až 60 % ľudí. Liekov na žily voľne dostupných v lekárni existuje celý rad. Líšia sa svojím zložením aj cenou. Pharmatest si dal za úlohu urobiť svojim čitateľom jasno a zhodnotiť voľnopredajné prípravky na žily objektívne a podľa najnovších vedeckých poznatkov a odporúčaní.

1. Vyberajte podľa účinnosti

Všetky voľne predajné prípravky na žily sme hodnotili rovnako, na základe medicíny založenej na dôkazoch. Opierali sme sa o medzinárodné odborné odporúčania v liečbe žilovej nedostatočnosti.

Ako najúčinnejšie hodnotíme prípravky s takzvanou purifikovanou frakciou.

PURIFIKOVANÁ FRAKCIA = prvá voľba

  • Veľmi podrobne zdokumentovaný účinok majú látky diozmín a ďalšie flavonoidy, z ktorých najvyšší obsah má hesperidín. Spadá sem ešte samotný diozmín.
  • Charakteristická je tzv. mikronizácia. Proces, ktorý vyššie popísané látky pre ich lepšiu vstrebateľnosť a využiteľnosť v organizme zmenšuje na veľkosti jednotiek mikrogramov.
  • Nasledujúce voľnopredajné lieky by mali z hľadiska účinnosti byť pre každého pacienta prvou voľbou: DETRALEX 60 tabliet, DEVENAL 60 a 180 tabliet, FLEBAVEN 90 tabliet.

OSTATNÉ PRÍPRAVKY 

Sila účinku týchto prípravkov je v porovnaní s prvou skupinou prípravkov výrazne nižšia. Ide o tradične užívané prípravky na prírodnej báze, ktoré majú pri určitých indikáciách svoje opodstatnením, avšak čo sa týka komplexnosti a sily dokazovať, nemôžu sa porovnávať s prípravkami kombinujúcimi diozmín a hesperidín.

Patria sem nasledujúce prípravky: Ascorutin 50 tabliet, Aescin-Teva 90 tabliet, Venoruton FORTE 60 tabliet, Venoruton 300 mg 50 kapsulí, Cilkanol 300 mg 30 kapsulí, Reparil  40 dražé.

2. Hľadajte kombinácie 2 látok diozmín a hesperidín

Aj medzi prípravkami prvej voľby sú rozdiely. Podľa medzinárodných odborných odporúčaní pre liečbu chronickej žilovej nedostatočnosti je kombinácia dvoch látok – diozmín a hesperidín – najúčinnejšia. Túto kombináciu nájdete v dvoch prípravkoch – Devenal a Detralex.

Posledný prípravok, Flebaven, obsahuje iba diozmín (aj keď v dvojnásobnej dávke v jednej tablete oproti ostatným prípravkom v kategórii). Ten však má podľa medzinárodných postupov liečby slabé odporúčania a nízku úroveň dôkazov.

Pre dosiahnutie maximálneho účinku na žily voľte vždy dvojzložkové preparáty s obsahom diozmínu a hesperidínu – Devenal alebo Detralex.

3. Nezabúdajte na cenu

Pri chronickom žilovom ochorení je veľmi dôležité užívať prípravky dlhodobo. Na motiváciu pacienta potom má určite veľký vplyv aj cena.

Prípravky sme teda posúdili aj z hľadiska cenovej výhodnosti. Vzali sme do úvahy jednotlivé dostupné voľnopredajné balenia a počet tabliet alebo kapsúl, ktoré je nutné denne užívať. Cenu balenia sme potom prepočítali na dennú dávku. Laicky povedané, koľko eur zaplatí pacient denne, ak bude liek užívať presne podľa pokynov výrobcu a lekára.

Vždy záleží na cenových akciách výrobcu, však dlhodobo najvýhodnejším balením je jednoznačne Devenal 180 tabliet.

 

Pošlite tip na tento článok svojim blízkym