Bolesti kĺbov a svalov. Čím ich natrieť, aby bolesť ustúpila?

Ide o prípravky, ktoré sa aplikujú priamo na miesto, kde pociťujeme ťažkosti. Najčastejšie bolesť alebo stuhnutosť. Ide o tzv. topické prípravky vo forme náplastí, gélov, krémov alebo sprejov. Tie môžeme zvyčajne zakúpiť bez predpisu priamo v lekárni. Nájdeme ich naozaj veľa. Mnohé sú zdravotnícke pomôcky alebo kozmetické prípravky s obsahom rôznych bylinných extraktov.

V tomto texte sa však chceme zamerať iba na voľnopredajné lieky na miestne použitie, ktoré obsahujú väčšinou jednu alebo maximálne dve liečivé látky s presne deklarovaným množstvom. Tie totiž majú klinicky overenú účinnosť a štátnymi úradmi sú schválené na konkrétnu indikáciu, na liečbu konkrétnej diagnózy. Preto je tiež vhodné spomenúť, že majú svoje miesto aj v odporúčaniach medzinárodných odborných spoločností ortopédov, reumatológov alebo ďalších organizácií, ktoré sa zaoberajú liečbou pohybového aparátu.

Kedy použiť lokálne prípravky?

Topické prípravky sú veľmi často predmetom mediálnych kampaní cielených priamo na konečného užívateľa. Z pohľadu účinku majú tieto prípravky pomerne široké pole pôsobnosti. Pre koncového užívateľa má význam znalosť, za akej situácie lokálnej prípravky aplikovať.

Jedna z najčastejších indikácií je bolesť kĺbov, ktorá súvisí s osteoartrózou, teda degeneratívnym ochorením kĺbov. Medzinárodné odporúčania odborníkov tiež konštatujú, že lokálne prípravky by sa mali používať, ak je postihnutie obmedzené iba lokálne. Napríklad nie je postihnutých viac kĺbov. Bolesť teda nemusí byť tlmená centrálne a zvládneme ju tlmiť iba aplikáciou náplastí, gélov alebo krémov. Prienik lokálne pôsobiacich liekov zo skupiny tzv. nesteroidných antireumatík (skratka NSAID, pozri ďalej) cez kožnú bariéru a do mäkkých tkanív a priamo do kĺbu je obmedzený. Preto možno ich aplikáciu odporučiť len v kĺboch uložených tesnejšie pod kožou, ako sú kolenné kĺby a kĺby ruky, nie však napr. u bolesti bedrových kĺbov. Topické prípravky môžu byť užívané v rôznych štádiách tohto ochorenia. Často dopĺňajú tzv. systémovú liečbu – liečbu pomocou liekov na vnútorné použitie (tabletky, kapsle).

Musíme však zdôrazniť, že lokálne prípravky sú vhodné nielen pre kĺby, ale aj pre rôzne iné stavy, ktoré zasahujú náš pohybový systém, konkrétne jeho jednotlivé súčasti – šľachy, svaly, väzy. Liečivá v nich obsiahnuté tlmia bolesť a majú protizápalový účinok. Ak sa pozrieme na príbalový leták takýchto prípravkov, nájdeme použitie u celej škály ťažkostí: lokálne ošetrenie bolesti spôsobené traumou, zápalom šliach, svalov, väzov, pomliaždením, natiahnutím, vytknutím kĺbov horných a dolných končatín. Lokálne ošetrenie reumatických bolestí atď.

Aplikácia topických liekov je vhodná, ak je náš problém akútny. V postihnutom mieste prípravok pôsobí rýchlo a účinné látky sa dostávajú cielene do postihnutého tkaniva. Lokálne podanie má zmysel, ak náš problém nie je ešte príliš vážny a väčšinou nie je postihnutie na viacerých miestach tela alebo ak funguje spoľahlivo ako pomocná terapia. Ale to už sme spomenuli.

Avšak za zmienku určite stojí aj to, že pacienti používajúci lokálne NSAID, majú pri aplikácii veľké očakávania a s nimi sa objavuje aj veľký placebo efekt. Pri lokálnych formách bol vyčíslený až na 50%. V prípade liečby ťažkostí pohybového aparátu to však nie je nič prekvapujúce.

Výhody topických prípravkov (gély, krémy, náplasti) na bolesť

Ak lieky prehĺtame, účinná látka sa dostáva do tráviaceho traktu a odtiaľ dochádza k jej vstrebaniu do krvi. Účinné látky sa tak dostávajú do krvného obehu, tzn. do systémovej cirkulácie a majú účinok systémový. Nie je teda obmedzený lokálne iba na jedno miesto, ale na celý organizmus. Nevýhodou takéhoto podania sú však aj nežiaduce účinky daného liečiva. Aby sme sa týmto nežiaducim účinkom vyhli, podáva sa rovnaká látka iba lokálne. Je tak zabezpečené, že pôsobí iba v danom mieste, nie systémovo na ďalšie orgány a minimalizujú sa tak predovšetkým systémové nežiaduce účinky. Z tohto dôvodu odborníci odporúčajú používanie topických NSAID predovšetkým u ľudí nad 75 rokov, alebo ak systémový účinok predstavuje riziko pre srdce, cievy, tráviacu sústavu a obličky pacienta.

Pri dlhodobom lokálnom používaní sa síce časť liečiva môže cez kapiláry v koži dostať do systémovej cirkulácie, avšak hladina v krvi je výrazne nižšia ako pri celkovom podaní a nežiaduce účinky sú tak úplne minimálne. Topické formy NSAID sa svojím účinkom navyše môžu vyrovnať celkovo podaným NSAID, a to už počas druhého týždňa používania.

Výhoda topicky podaných NSAID je tiež predovšetkým u ľudí, ktorí užívajú viac liekov, zvyčajne seniori. Znížia sa tak nežiaduce interakcie liekov. Jedná sa hlavne o warfarín, niektoré lieky na vysoký krvný tlak alebo aspirín. Výskyt nežiaducich interakcií sa zníži aj vďaka tomu, že topicky podané NSAID môže znížiť spotrebu celkových NSAID až o 40%.

 

Pošlite tip na tento článok svojim blízkym