Ako liečiť alergickú nádchu?

Rovnako ako v liečbe nealergických foriem nádch sa uplatňuje lokálna a systémová farmakoterapia. V úvode sme nespomenuli aplikáciu liečiv kortikosteroidov, ktoré sa aplikujú priamo na nosovú sliznicu. Ide o prípravky vydávané na recept. Nie sú to však lieky prvej voľby, nepatria do prvej línie. Svoju indikáciu nachádzajú v prípade, že príznaky prebiehajú bez viditeľného zlepšenia dlhšie ako 5 dní alebo sa naopak zhoršujú aj pri štandardnej liečbe príznakov. Používajú sa pri prevencii alergickej nádchy alebo pri chronickej nádche, keď docháza k reakcii nosovej sliznice na alergén. Pôsobia počas dlhšej doby ako antihistaminiká, preto sa nenasadzujú pri akútnej forme, ale ich užívanie je dlhodobé a predchádza hlavne dekompenzácii chronickej nádchy.

Liečba alergickej nádchy ako takej zahŕňa pochopiteľne celý výpočet prípravkov rôznych farmakologických skupín na celkovú liečbu a prevenciu. Popis ich účinkov a indikácie však nie je úlohou projektu Pharmatest.  Naším cieľom je zamerať sa na to, ako pacient môže využiť pri samoliečbe alergickej nádchy (resp. alergického zápalu spojiviek, pozn. pripomeňme si, že slzovody sú anatomicky prepojené s nosovou sliznicou), voľnopredajné prípravky. V terapii nádchy sa uplatňujú aj látky s iným mechanizmom účinku, ktoré sa podávajú lokálne alebo celkovo. Medzi lokálne sa najviac radia rôzne mukolytiká, antitusiká, fytofarmaká obsahujúce slizy, horčiny, silice a saponíny, ktoré rozpúšťajú sekrét z nosa a podávajú sa vo forme kapiek do úst alebo tabliet.

Zo všetkých voľnopredajných liečiv nesmieme zabudnúť na tie, bez ktorých sa alergik v sezóne nezaobíde väčšinou ani jeden deň.

Účinná látka Prípravok Galenické formy Mechanizmy účinku
loratadín Claritine tabletky, sirup znižujú začervenanie a opuch slizníc, pálenie a svrbenie v nose, sú indikované prevažne v terapii alergickej nádchy
cetirizín

 

 

Analergin tabletky
Zodac tabletky, sirup, ústne kvapky
Zyrtec tabletky, ústne kvapky
levocetirizín Analergin Neo tabletky
Xyzal tabletky, ústne kvapky

 

Pri voľnopredajných kvapkách hrajú významnú úlohu práve antihistaminiká. Ide o látky, ktoré sa uplatňujú predovšetkým v liečbe nádchy alergického pôvodu. Predstavujú však i pomocnú liečbu pri nádche infekčnej.

Prehľad:

Účinná látka Ďalšia látka Prípravok na trhu Galenické formy Dalšie indikácie
dimethinden fenylefrin Vibrocil nosné kvapky, nosný sprej, nosný gel pomocná liečba zápalu stredného ucha, chirurgie nosa
azelastin Allergodil nosný sprej, očné kvapky
levocabastin Livostin nosný sprej, očné kvapky

Vystačíme si so samoliečbou?

Kým dochádza v priebehu 5 dennej liečby k zhoršeniu alebo problémy pretrvávajú 10 dní, je nutné odporučiť bezodkladné vyšetrenie lekárom. Medzi úplne jasné dôvody na návštevu lékára je opuch v okolí očí alebo erytém vyskytujúci sa v tejto oblasti, poruchy videnia, ťažká bolesť, predovšetkým jednostranná v oblasti čela. Často táto bolesť vyžaruje v oblasti hlavového nervu alebo sú indikácie na návštevu lekára známky meningeálneho dráždenia, kedy pacient nie je schopný určitého špecifického pohybu. Varovnými signálmi, ktoré môžu rovnako signalizovať komplikovaný priebeh, sú horúčka, časté krvácanie z nosa, tvorba krust v dutine nosnej či kakosmie, vnímanie nepríjemných zápachov.

Nebezpečie spojené s užívaním dekongestantov (dekongestív)

Nosné kvapky z kategórie dekongestív obsahujú látky, ktoré spôsobujú zúženie ciev. Opuch v nose spľasne, nos sa spriechodní, prebytočný sekrét môže odtiecť. Pokiaľ ale kvapky s obsahom dekongesív používame príliš často alebo viac ako 7 dní, ich účinok sa skracuje, až postupne zmizne. Nosná sliznica nedokáže už na kapky reagovať a nepriechodného nosa sa už nedokážeme zbaviť.

Z toho dôvodu sa odporúča, aby boli nosné kvapky používané v intervale nie dlhšom ako 7 dní u dospelých a 3 dni u detí. Sedem dní trvá väčšinou bežná nádcha. Nevadí, keď odporúčanú dobu prekročíme. Dnešné kvapky sú dokonca šetrnejšie, takže závislosť na kvapkách sa už nevypestuje tak často. Pojem sanorinizmus, ktorý znamená zmienenú závislosť od užívania nosných kvapiek, vznikol v dobe, kedy sa používal na spľasnutie nosnej sliznice predovšetkým sanorin. Ľudia, ktorí si závislosť skutočne vypestovali, užívali prípravky celé mesiace, niektorí dokonca roky. V niektorých prípadoch používali sedem druhov kvapiek počas jedného týždňa.

Ak sa už pacient k sanorinizmu dopracoval, jeho liečba spočíva v aplikácii prípravkov s obsahom kortikoidov. Tie uľavia od problémov a súčasne hoja zničené tkanivo. Ak lieky nepomáhajú, pristupuje sa k mukotómii, chirurgickému zákroku, pri ktorom je odstranená prebytočná časť nosnej sliznice. Klasicky skalpelom, alebo pomocou laseru. Niekedy ale sliznica znovu dorastie a zákrok je potrebné po čase zopakovať.

…a nakoniec. Už ste počuli o SIT?

Prvým prikázaním pri každej alergii, vrátane alergie, ktorá postihuje dýchacie cesty, je vyhnúť sa alergénom, o ktorých viete, že oni sú tí vinníci. Aby sme sa však pred alergiou mohli brániť dostatočne, nestačí len podávanie liekov. Veľkým pomocníkom na boj s alergénmi je imunoterapia. Celým názvom špecifická alergénová imunoterapia. Hovorí sa o hyposenzibilizácii alebo (alergénovej) špecifickej imunoterapii. Funguje veľmi dobre, napríklad v boji s alergiou na trávnaté pele.

Jej zmyslom je podávanie injekcií s mikrogramovým množstvom dotknutého alergénu pod kožu alebo v podobe prípravkov ako tekutý roztok, ktorý sa nechá rozpustiť pod jazykom, alebo v niektorých prípadoch dokonca tabliet, ktoré sa pod jazykom tiež rozpúšťajú.

SIT musí byť používaná pravidelne a obvykle tri roky. Môže byť použitá v liečbe alergie na peľ, roztoče z domáceho prachu, alebo pri alergii na plesne. SIT sa kombinuje ďalej s antihistaminikami a kortikoidovými prípravkami na lokálne a celkové použitie.

 

Pošlite tip na tento článok svojim blízkym