Aké druhy nádchy rozoznávame?
Nos predstavuje prvú zastávku ako kontrolná a prípravná stanica pre vdychovaný vzduch. Z toho dôvodu je nosná sliznica vystavená extrémne a intenzívne vdychovaným časticiam a patogénom. Nosná sliznica čistí, ohrieva a zvlhčuje prúdiaci vzduch. Častice a mikróby sú filtrované špeciálnymi bunkami a riasami, alebo sú vďaka hlienu, ktorý väčšinou prehĺtame, bez toho, aby sme to zaznamenali, odvádzané ďalej hlbšie do dýchacích ciest.
Oslabená imunita potom hraje dôležitú úlohu pri zápale sliznice nosa a všeobecne v dýchacích cestách. Na obrannú a čistiacu funkciu nosa potom majú vplyv prekážky alebo útvary v nose alebo patologicky zakrivená nosná prepážka, ktorá rozdeľuje obe nosné dutiny.
Nádcha alebo rinitída predstavuje najčastejšie ochorenie horných dýchacích ciest, kedy prebieha na nosnej sliznici zápal. Tento zápal sa môže ďalej šíriť aj do vedľajších nosných dutín, potom hovoríme o rhinosinusitíde. Tá prebieha buď akútne, maximálne 4 týždne, subakútne (komplikácie trvajúce 4 týždne až 3 mesiace) alebo chronicky (dlhšie ako 3 mesiace). Medzi najčastejších pôvodcov infekčnej nádchy patria vírusy (až 90 %), výrazne menej ide o bakteriálnu infekciu. Typické je, že väčšina baktérií sa na nosnej sliznici normálne nachádza. Menej často sa stretávame tiež s mykotickou nádchou alebo rhinosinusitídou. Ide väčšinou o pacientov s oslabenou imunitou, užívajúcich lieky na potlačenie imunitného systému (imunosupresíva) alebo o pacientov na onkologickej liečbe.
Akútna nádcha je prevažne vírusového pôvodu. Pri chronickej nádche však rozlišujeme niekoľko druhov nádchy – katarálnu, hypertrofickú, atrofickú alebo alergickú.
Nádcha sa neobjavuje však iba v súvislosti s vírusmi a baktériami, ale je príznakom aj iných prebiehajúcich ochorení. Sem patrí kolísanie hladín hormónov, zvlášť estrogénov u žien v priebehu života. Nádcha sa objavuje pri užívaní niektorých liečiv, medzi ktoré patria lieky proti vysokému krvnému tlaku a psychofarmaká. Nádchu spôsobuje aj zavedenie nasogastrickej sondy alebo nosná tamponáda. Nádcha sa rozbehne pri rôznych abnormalitách – vybočeniu nosnej prepážky, nosných polypoch, adenoidných vegetáciách, čo je iné pomenovanie pre hypertrofiu nosohltanových mandlí. Nádchou sa prejavuje alergia. Tu však pozor, pretože môže byť jedným z príznakov začínajúcej astmy. Nádcha je rovnako mimopažerákovým symptómom gastroezofageálneho refluxu.
Znalosť príčiny nádchy a ďalších problémov je dôležitá pre vhodnú liečbu nádchy.