Prečo sa nám upcháva nos a nemôžeme voľne dýchať?
Rozkvitnutá jarná lúka, pre niekoho balzam na dušu, pre iného upchatý nos, vodnatý sekrét tečúci z nosa. Rovnako ako upchatý nos pri nachladnutí, ktorý nám berie chuť do života, zhoršuje naše sústredenie a zapĺňa odpadkový kôš pod stolom spotrebovanými papierovými vreckovkami. Kde sa vlastne nádcha berie? Má zmysel ju liečiť? A trvá skutočne iba alebo dokonca až sedem dní?
Čo vlastne nádcha znamená
Pri nádche prebieha na sliznici, ktorá pokrýva nosné dutiny, zápal. Sliznica bolí, uvolňuje vodnatý až hnisavý sekrét a je napuchnutá. Sliznica v dutinách tak reaguje na rôzne podnety a impulzy, ktoré sa k nej dostávajú z nášho okolia. V prvom rade sú to rôzne patogény, najčastejšie vírusy, v druhom rade látky, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu – alergény.
Existuje však viac možností, ako akútne podráždiť nosnú sliznicu. Kto si spomenie na ten nepríjemný dráždivý pocit v nose alebo podráždené oči, keď zjedol jedlo s chrenom alebo iným ostrým korením? Nosnú sliznicu môže rovnako tak dobre podráždiť znečistený vzduch, prach, plyny a dym, alebo dokonca i náhla zmena počasia, z chladného na teplé. Podráždenie nosa však vzniká aj pri nesprávnom použití nosného spreja. Ak tak urobíme opakovane, môžeme si sliznicu nosa dokonca poškodiť.
Na stav a funkciu nosovej sliznice majú vplyv aj ďalšie faktory. Medzi ne patrí alkohol, lieky, hormonálne vplyvy, stres a psychická zátaž. Tieto dlhodobo pôsobiace vplyvy však môžu viesť k tomu, že sa nádcha stáva chronickou. Dýchanie nosom je potom častejšie alebo aj trvalo ťažké. Typické je, že hlien prúdi až do krku. Výsledkom je často pálenie v krku a kašeľ. K tomu sa môžu pripojiť bolesti hlavy alebo tváre, únava, nemožnosť sústredenia.