Ako sa lieči chronická žilová nedostatočnosť

V rámci prvého kroku predpíše lekár lieky, ktoré majú na cievny systém priaznivý vplyv. Tiež je potrebné dodržiavať i rôzne režimové opatrenia – vhodný pohyb, vyhýbať sa dlhému státiu a vysokým podpätkom, nosiť kompresné bandáže, dodržiavať pitný režim, znížiť nadváhu. Ak sa stav i naďalej zhoršuje, lekár sa môže rozhodnúť pre niektorú z operačných metód.

Venofarmaká

Venofarmaká sú lieky, ktoré dokážu priaznivo ovplyvniť funkciu cievnej steny a to konkrétne v žilách. Majú ochranný vplyv na žilovú stenu a predovšetkým na jej hladké svalstvo. Priaznivo ovplyvňujú prekrvenie tkanív, stav lymfatických ciev a zvyšujú napätie cievnej steny. Môžu brániť vzniku krvných zrazenín alebo podporovať ich rozpúšťanie. Čiastočne majú i protizápalové účinky.

Prírodné venofarmaká

  • Rutín a rutozidy sú určené na podporu dobrého stavu ciev, napríklad pri častom krvácaní v dôsledku zvýšenej lámavosti drobných vlásočníc, tzv. kapilár. Používajú sa aj pri liečbe kŕčových žíl a hemoroidov. Podporujú hojenie po úrazoch, rýchlejšie vstrebávanie opuchov a majú protizápalový účinok. Bývajú dostupné ako výživové doplnky alebo bývajú súčasťou registrovaných liečivých prípravkov (Ascorutin). Liečebné dávkovanie závisí od množstva účinnej látky a je špecifikované pre konkrétny prípravok. Minimálna doba užívania je jeden týždeň.
  • Diozmín a hesperidín (napríklad prípravky Detralex a Devenal) majú najlepšie preukázaný účinok pri príznakoch žilovej nedostatočnosti. Diozmín a hesperidín sa získavajú z citrusových plodov.
  • Escín je hlavnou účinnou látkou extraktu z pagaštana konského, vysoko rastúceho stromu pestovaného v parkoch a záhradách, ktorý je známy aj ako divý gaštan. Escín pôsobí protizápalovo, má ochranný vplyv na steny ciev a zlepšuje ich napätie. Escín utesňuje póry v kapilárach a bráni tým presakovaniu tekutiny mimo ciev, vďaka čomu dochádza k zmierneniu opuchov počas zápalovej reakcie. Preto sa escín vo veľkej miere uplatňuje pri poraneniach mäkkých tkanív pohybového aparátu, pri ktorých dochádza k vzniku zápalovej reakcie s vytváraním opuchu. Escín sa využíva aj na liečbu hemoroidov, napríklad vo forme tinktúry z pagaštanu. Escín je ako liek (Aescin Teva) niekedy indikovaný pri žilovej nedostatočnosti, ktorá je v pokročilých štádiách spojená so zmenami kože a dokonca až s vznikom vredov, ktoré sa objavujú predovšetkým na predkolení.
  • Vitamín C je nielen dôležitým antioxidantom, ale zohráva dôležitú úlohu aj pri konečných úpravách kolagénu, ktorý je základným stavebným prvkom všetkých spojivových tkanív. Spojivo je základom cievnej steny. Jedným z prvých príznakov nedostatku vitamínu C je zvýšená lámavosť krvných kapilár spojená so zvýšenou krvácavosťou napríklad z ďasien alebo z nosa. Dochádza k tomu práve v dôsledku tvorby neplnohodnotného kolagénu. Vitamín C je preto často súčasťou kombinovaných prípravkov na cievy.

Syntetické a polosyntetické venofarmaká

Ide o látky získavané chemickou syntézou (tribenozid, dobesilan vápenatý) alebo čiastočnou chemickou obmenou (oxerutín – liek Venoruton), čo je vlastne zmes 4 podobných derivátov rutínu, z ktorých je jedným troxerutín (Cilkanol). Deriváty rutínu preukazujú lepšiu biologickú dostupnosť. Majú podobné účinky a použitie ako venofarmaká prírodného pôvodu. Pacienti tieto venofarmaká zvyčajne dobre tolerujú a výskyt nežiadúcich reakcií a liekových interakcií nebýva častý. Podávanie týchto liekov počas tehotenstva sa však všeobecne neodporúča, vždy je potrebné poradiť sa s lekárom.

Kompresívna terapia

Kompresívna terapia je základom úspešnej liečby postihnutých žíl. Najstarším a najjednoduchším postupom je aplikácia obvínadla. Obvínadlo je potrebné aplikovať na postihnutú končatinu v celom rozsahu. Začíname od prstov chodidiel a pokračujeme smerom nahor do potrebnej výšky – až nad úroveň viditeľných zmien na končatine. Je výhodné začínať na špičke chodidla s užším obvínadlom a v hornej časti končatiny pokračovať so širším. Častou chybou je vynechávanie nezaviazanej päty. Prekrývaním obväzu v jednotlivých otočkách vzniká tlak, ktorý môžeme účinne odstupňovať prostredníctvom aplikácie obväzu. Najvyšší tlak obvínadla by mal pôsobiť v okolí členka. Dokonale aplikované obvínadlo môže ostať na končatine i niekoľko dní a prispievať tak účinne a bezpečne k liečbe.

Jednoduchšie je používanie hotových elastických pančúch. Podľa tlaku, ktorý vyvíjajú sú kompresívne elastické pomôcky rozdelené do štyroch tried, čo uľahčuje ich výber v súlade so závažnosťou úrovne poškodenia žíl. Elastické pančuchy zachovávajú tvar povrchových žíl a tým bránia nedostatočnému priliehaniu chlopní a spätnému toku krvi v žilách. Pomáhajú najmä v chladnejších mesiacoch. V lete a pri vysokých teplotách sa nohy s kompresnými bandážami potia a ich nosenie je nepríjemné. Vždy je preto vhodné kombinovať používanie kompresívnych pančúch s venofarmakami.

Operačné metódy

Operačné metódy väčšinou slúžia na odstránenie celých úsekov postihnutých žíl. Cieľom operácie je zabrániť tomu, aby dochádzalo k spätnému toku krvi v žilách. Klasickou metódou je takzvaný stripping spojený s odstránením povrchových žíl. V mnohých krajinách predstavuje tradičnú chirurgickú liečbu kŕčových žíl. Na začiatku zákroku sa uskutoční rez cez kožu v oblasti slabiny alebo v podkolennej jamke. Týmto rezom je vedený ohybný vodič, ktorý sa nazýva „stripper“ a s jeho pomocou je potom doslova vytrhnutý celý nefunkčný úsek žily. Najčastejšie to býva práve úsek od slabiny až po podkolennú jamku.

Ďalšie kroky zahŕňajú sklerotizáciu s použitím sklerotizujúcej látky, ktorá sa aplikuje do postihnutej žily. V žile sa rozvinie zápal, ktorý spôsobí jej uzatvorenie, žila sa zvraští a následne dôjde k jej vstrebaniu. Okrem týchto operačných metód sa používa i takzvaná fleboktómia, pri ktorej sa odstraňujú celé úseky poškodených žíl, alebo metódy, ktoré priamo pôsobia na danú žilu buď pomocou laseru alebo rádiofrekvenčných vĺn. Pred každým zákrokom pacient absolvuje dôkladné vyšetrenie pomocou ultrazvuku. Ultrazvuk zobrazuje povrchové i hlboké žily dolných končatín.

Operačné odstránenie postihnutých žíl však neodstráni príčinu. Preto je aj po úspešnej operácii dôležité neustále dodržiavať režimové opatrenia, medzi ktoré patrí kompresia a užívanie venofarmák.

Pošlite tip na tento článok svojim blízkym